Co spakować na weekendowy wyjazd do zagranicznego miasta?

Co spakować na weekendowy wyjazd, city break, weekendowy wyjazd, co spakować na weekend, co zabrać na weekend, jak się spakować na weekend

City break, czyli jednodniowy lub weekendowy wyjazd do jakiegoś ciekawego miasta – najlepiej zagranicznego – to coraz częściej spotykana forma podróżowania. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim dostępności tanich lotów do niemal wszystkich dużych miast w Unii Europejskiej. Dzięki dobrym połączeniom lotniczym  w niskich cenach możliwy jest sobotni wypad z Gdańska do Londynu, Rzymu lub Paryża. Wylatujemy raniutko, cały dzień spędzamy na miejscu, wracamy nocą i mamy jeszcze całą niedzielę na odpoczynek. City break może trwać także cały weekend, jednak rezygnacja z noclegu pozwala zredukować koszty do minimum. Kolejną korzyścią tego rodzaju podróżowania jest brak konieczności brania urlopu. Taka forma jest też bardzo korzystna dla rodziców małych dzieci, którym łatwo znaleźć opiekę na jeden dzień 😉 Jedyną sprawą, którą trzeba załatwić z wyprzedzeniem jest zakup biletów lotniczych.

Kiedy już wybraliśmy cel podróży, sprawdziliśmy w kalendarzu, że nie mamy w ten dzień żadnych nietypowych aktywności, ustaliliśmy z teściami opiekę nad dziećmi, przeczytaliśmy wszystkie przewodniki opisujące nasz cel podróży i w ostatni wieczór siadamy i zastanawiamy się co jeszcze zrobić przed wyjazdem pojawia się zawsze jedno i to samo pytanie:

“Ale co ja mam ze sobą zabrać?”

Często potem następuje panika i kompulsywne poszukiwanie rozmaitych zupełnie niepotrzebnych przedmiotów przerywane nerwowym czytaniem warunków przewozu bagażu podręcznego tego czy innego przewoźnika. Sprawa ta w mniejszym stopniu dotyczy starych wyjadaczy podróżowania – jeżeli jakiś stary wyjadacz to czyta niech podzieli się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Pozostałych zapraszamy do dalszej lektury.

Poniżej zamieszczam kilka prostych zasad, które stosuję w tego typu mikrowyprawach. Dla uproszczenia przyjąłem, że chodzi o jednodniowy wypad bez noclegu (bez konieczności brania bielizny na zmianę), ale ta lista sprawdzi się równie dobrze podczas trzydniowego wypadu.

Nie przejmuj się wymaganiami dotyczącymi bagażu podręcznego!

Uważam, że nie warto przejmować się rozmiarami bagażu podręcznego, bo na ilość rzeczy jakich potrzebujesz na city break jest tak mała, że nie masz szans przekroczyć limitów. Pomyśl o tym, że planujesz spędzić cały dzień w ruchu i cały dzień będziesz nosił na plecach wszystko co zabierzesz ze sobą. Naprawdę nie ma potrzeby żeby było to aż 10 kilogramów… Co innego gdy planujesz wrócić obładowany pamiątkami i towarami zakupionymi podczas wypadu. W tym wypadku też nie ma czym się przejmować po z pomocą przychodzi nam rada numer dwa.

2. Pamiętaj, że Twoje ubranie to też nośnik bagażu 😉

Mam za sobą liczne podróże, podczas których dopuszczalny bagaż podręczny miał ważyć nie więcej niż 10 kg i mieścić się w średniej wielkości plecaku a woziłem ze sobą prawie dwa razy tyle kilogramów i objętości co dopuszczalne normy i to wszystko legalnie. Jak? Odpowiedź jest prosta – kieszenie! 

Podróżuję przeważnie w  bojówkach (lekkie latem grubsze zimą – ważny jest dobry pasek) i nawet latem mam ze sobą jakąś cienką kurtkę trekkingową. Taki ubiór ma nieprawdopodobne możliwości transportowe! 

Pamiętam podróż do rodziny w Norwegii, w której oprócz plecaka, który wypełniał 99% dopuszczalnych norm bagażu podręcznego miałem jeszcze w kieszeniach dwa kilo kiełbasy polskiej, kilogram sera (w dwóch kawałkach), dwie konserwy turystyczne, wagon papierosów i kilogram smalcu ze skwarkami (dwa woreczki) no i oczywiście książkę na drogę. W dodatku byłem w kapeluszu;)  

Ja wiem, że w ten sposób nie da się wygodnie poruszać, ale musisz tylko przejść przez bramki i wsiąść do samolotu. Przedtem i potem możesz wszystkie rzeczy z kieszeni przełożyć w jakiś organizer podróżny, przytroczyć go do plecaka i nosić wygodnie mając pełną swobodę ruchów. I to prowadzi nas do kolejnego punktu… Pamiętaj tylko, że ma Ci być wygodnie, że nie potrzebujesz ciuchów na zmianę i że na jeden dzień nie musisz brać kilograma kiełbasy;) 

3. Koniecznie weź ze sobą plecak. 

Odpuść sobie torebki, torby na ramię, siatki (zwłaszcza te z biedronki), torby na kółkach i co tam jeszcze dziwnego przychodzi Ci do głowy. Dlaczego plecak jest najlepszym rozwiązaniem nie tylko na city break ale na każdą podróż? Powodów jest kilka:

  • wolne ręce i pełna swoboda ruchów
  • możesz przytroczyć do niego różne rzeczy: kurtka, dodatkowe worki transportowe, kapelusz, itd… 
  • jest elastyczny i da się go wcisnąć pod fotel w samolocie
  • to najzdrowszy i najwygodniejszy sposób noszenia bagaży – najmniej odczujesz ich ciężar
  • możesz na nim siedzieć
  • może być Twoją poduszką – choć dużo lepsza będzie poduszka podróżna na szyję, którą spokojnie do niego przyczepisz kiedy jej nie używasz

Jedyną wadą plecaka jaka przychodzi mi do głowy jest to, że nosisz go z tyłu i naraża Cię to na ataki kieszonkowców, ale tą wadę można łatwo wyeliminować. Potrzebna Ci saszetka antykradzieżowa na ramię i antykradzieżowy pasek podróżny z ukrytą, dyskretną kieszenią. Dzięki tym akcesoriom zabezpieczysz pieniądze, dokumenty i bilety do domu.

Warto wyposażyć się w organizer podróżny, który lepiej posegreguje ubrania w plecaku. Ułatwi to zdecydowanie dostęp do twojego bagażu. 🙂

4. Nie zapomnij o rzeczach niezbędnych

Pod pojęciem rzeczy niezbędnych mam na myśli wszystko to, bez czego nie wyobrażam sobie bezpiecznej i przyjemnej podróży. O co dokładnie chodzi?

Przede wszystkim są to dokumenty, weź dowód osobisty i paszport, tylko nie trzymaj ich w jednym miejscu;) Dobrym pomysłem jest też posiadanie skanów tych dokumentów oraz kopii biletów lotniczych gdzieś na mailu, żeby w razie utraty wszystkiego mieć do nich dostęp:)

Telefon, który w dzisiejszych czasach jest: telefonem, mapą, aparatem fotograficznym, kamerą, notesem i przewodnikiem. Do tego aby mieć pewność, że będziesz miał stały dostęp do tych funkcji weź powerbank a jeżeli jedziesz na dłużej niż jeden dzień to jeszcze ładowarkę i koniecznie adapter sieciowy, który pozwoli Ci naładować telefon nawet w krajach z innymi typami gniazdek elektrycznych. 

Pieniądze – najbardziej wszechstronny i najbardziej surwiwalowy element ekwipunku jaki kiedykolwiek wymyślono. Możesz je wymienić na dowolny przedmiot lub usługę, więc lepiej wziąć więcej kasy niż więcej rzeczy;) Pamiętaj tylko, żeby nie trzymać wszystkiego w jednym miejscu. Jeżeli masz jakieś akcesoria antykradzieżowe to je weź. Rozdziel gotówkę po kieszeniach, nie trzymaj kart płatniczych razem i koniecznie zabezpiecz je przed atakiem elektronicznym (są do tego portfele antykradzieżowe albo specjalne etui na karty płatnicze z ochroną RFID).

Plasterki na ewentualne odciski i skarpety kompresyjne do samolotu. W tanich liniach bywa ciasno i warto zadbać o komfort nóg – zaufaj mi;)

Do tego zestawu zabieram jeszcze leki na alergię i coś przeciwbólowego aby żadna nagła ewentualność nie zniweczyła mi przyjemności podróżowania.

5. Co spakować na weekendowy wyjazd? 

Poza tradycyjnym workiem dobrego humoru to chyba wszystko. Nie potrzebujesz niczego więcej ponad to co niezbędne. Pamiętaj, że zamierzasz spędzić jeden dzień w mieście. Oprócz dokumentów tak naprawdę nie potrzebujesz więcej niż zabierasz codziennie do pracy. Ważne jest za to dobre towarzystwo pozytywnych ludzi, z którymi dobrze się czujesz!

6. Czego nie zabierać?

Nie bierz kanapek – jedz na mieście w miejscowych knajpach i na straganach – poszerzysz wrażenia z podróży. Nie bierz ubrań na wszelki wypadek – sprawdź prognozę pogody dzień przed wyjazdem. Nie bierz książki do czytania – kup miejscową gazetę albo porozmawiaj z “tubylcami” – podróż będzie ciekawsza.

7. Zadbaj o komfort!

City break potrafi być męczący. Pamiętaj, że będziesz na nogach od mniej więcej piątej rano prawdopodobnie do północy, albo i dłużej. Zadbaj o to, żeby w każdej przerwie jaka Ci się tego dnia trafi jak najefektywniej regenerować siły. Weź poduszkę podróżną na szyję (dobrym pomysłem będzie dmuchana, lub hybrydowa poduszka podróżna). Nie zajmuje dużo miejsca, można przyczepić ją na zewnątrz plecaka, a baaardzo podnosi komfort odpoczynku w samolocie i w autobusie. Do tego opaska podróżna na oczy. Dzięki niej nawet godzinka odpoczynku w samolocie da Ci maksimum regeneracji. Więcej o korzyściach płynących z używania opaski podróżnej na oczy w artykule: “Do czego służy opaska na oczy do spania i dlaczego warto spać w całkowitej ciemności?”

To chyba wszystko. Pamiętaj, że masz się przede wszystkim dobrze bawić;)
Zobacz: 10 porad jak uniknąć przepakowania w walizce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *