Do czego służy opaska na oczy do spania i dlaczego warto spać w całkowitej ciemności?

opaska na oczy do spania, maski na oczy, komfort snu, spanie w samolocie

Opaska na oczy do spania to przedmiot, który w prosty sposób podniesie Twój komfort snu, zwłaszcza w podróży. Aby w pełni zrozumieć jakie korzyści niesie za sobą jej używanie musimy najpierw poznać korzyści płynące ze spania w całkowitej ciemności.

Dlaczego najlepiej spać w całkowitej ciemności?

Ludzki organizm jest wynikiem tysięcy lat ewolucji. Nasz gatunek, przez większą część tego okresu żył na łonie natury i funkcjonował w naturalnym cyklu dobowym jak inne zwierzęta. Porą naszej aktywności był dzień a noc była naszym czasem na regenerację. Dzisiaj, chociaż dzięki wytworom naszej kultury mieszkamy w domach a nie w jaskiniach i śpimy w wygodnych łóżkach na ergonomicznych materacach a nie pod gołym niebem. Do tego brak światła słonecznego nie ma już tak dużego wpływu na nasz rozkład dnia bo mamy własne źródła światła, Dzięki nim, a także coraz częściej dzięki urządzeniom mobilnym, z których korzystamy, nie musimy już “chodzić spać z kurami” tylko rozciągamy nasz czas aktywności na tyle godzin na dobę ile tylko możemy.

Brzmi dobrze, ale jest pewien problem. Biochemia naszego organizmu dalej działa tak, jak podczas tysięcy lat ewolucji na afrykańskiej sawannie i nasze ciało potrzebuje zarówno światła jak i ciemności aby działać sprawnie.

Po co nam ciemność?

Jedną z najważniejszych przyczyn jest wytwarzanie melatoniny. Melatonina to substancja chemiczna odpowiedzialna utrzymanie rytmu dobowego w organizmie (aktywność – odpoczynek), działa przeciwutleniająco i odprężająco. Mówiąc w dużym uproszczeniu: bez melatoniny organizm nie odpoczywa.

Melatonina zaś wytwarzana jest w naszym organizmie tylko w ciemności. Jeżeli do siatkówki oka dociera światło to produkcja melatoniny ustaje a jej stężenie we krwi spada.

Dlatego też trudno o dobry sen kiedy jest jasno, chyba że… masz opaskę na oczy do spania! Użycie opaski to wygodna alternatywa dla zaciemniania pomieszczeń i nakrywania głowy płaszczem podczas podróży.

Dlaczego warto używać opaska na oczy do spania, zwłaszcza w podróży?

Są najtańszym sposobem zapewnienia Twoim oczom ciemności w trakcie odpoczynku. Są tańsze i wygodniejsze niż rolety, zasłony, oddzielny pokój, w którym możesz się zamknąć i tak dalej. Niezależnie od tego gdzie jesteś, dzięki opasce możesz natychmiast zapewnić swoim oczom całkowite ciemności i natychmiast rozpocząć produkcję melatoniny. Możesz ich używać wszędzie gdzie tylko trafi CiI się okazja do odpoczynku i drzemki. Dzięki jej kompaktowym wymiarom można jej używać każdym środku transportu, w poczekalniach, w hotelach a nawet na plaży.

Znacząco poprawiają jakość snu.

Nawet jeżeli nie jesteś akurat w podróży tylko myślisz o poprawie warunków snu w domu opaska na oczy do spania to dobre rozwiązanie. Czas Twojego głębokiego snu się wydłuży a rano będziesz bardziej wypoczęty. Dzięki zwiększonej produkcji melatoniny Twój sen będzie bardziej “wydajny”.

Opaska na oczy do spania pomaga w zwalczaniu bezsenności.

Często jedną z przyczyną zaburzeń snu jest wysoka podatność na czynniki zewnętrze zaburzające sen takie jak dźwięk i światło. Maska pozwala całkowicie wyeliminować świetlne “zanieczyszczenia” snu.

Są zdrowszą i tańszą alternatywą dla farmakologii lub alkoholu. Poprzez zapewnienie swoim oczom całkowitych ciemności osiągasz efekty podobne do stosowania środków nasennych jednak bez skutków ubocznych. Opaska jest też znacznie zdrowsza niż “coś mocniejszego” na sen. Opaska jest jednorazowym wydatkiem w przeciwieństwie do środków nasennych. Dodatkowo, nie stwierdzono chyba jeszcze na świecie przypadku uzależnienia lub przedawkowania związanego z opaską na oczy do spania;)

Opaska na oczy do spania pomaga uniknąć wysuszenia oczu.

Jeżeli śpisz w pomieszczeniu, które jest intensywnie wentylowane, klimatyzowane to jesteś narażony na będące efektem suchego powietrza podrażnienie oczu. Takie same nieprzyjazne warunki panują w pomieszczeniach z klimakonwektorami. Przyczynami podrażnienia jest suche powietrze oraz pył i kurz nieustannie podrywany z każdym podmuchem powietrza. Maska na oczy tworzy bezpieczną barierę, która chroni Twoje oczy przed podrażnieniem podczas snu. Opaska przyda Ci się to nie tylko w podróży ale też pomoże Ci w regeneracji oczu, jeżeli pracujesz w tego typu środowisku.

Podsumowanie

Należy pamiętać, że biochemia naszego organizmu ukształtowana w toku tysięcy lat ewolucji potrzebuje zarówno światła słonecznego jak i ciemności aby zachować równowagę w naszym organizmie. Współcześnie niełatwo jest zapewnić sobie wystarczająco zaciemnione środowisko do wartościowego snu. Opaska na oczy do spania jest wygodnym i tanim sposobem na zapewnienie Twoim oczom całkowitych ciemności niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz i pory dnia. Taka opaska to świetne rozwiązanie na odpoczynek w podróży ale pomoże też zwiększyć “wydajność” codziennego snu w Twoim domu.

Zobacz nasze opaski na oczy: Link

Opaski na oczy do spania są na tyle niedrogie, że warto sprawić sobie jedną na próbę. Sprawdź sam czy Ci pomogą!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *