Gap Year – jak tanio zorganizować roczny wyjazd przed startem w dorosłe życie?

gap year, przerwa w nauce, przerwa na studiach, przerwa w studiowaniu, przerwa po maturze

Gap Year można traktować jako przerwę w z góry ustalonym życiorysie. Wiele osób marzy o tym, by zrobić sobie rok przerwy od codziennych obowiązków, wyjechać za granicę i zaznać prawdziwej wolności. Choć zwyczaj ten kojarzy się głównie ze studentami, którzy organizują podróż życia przed rozpoczęciem studiów lub tuż po obronie pracy magisterskiej, nie jest on zarezerwowany tylko dla nich. Warto zdawać sobie sprawę, że za każdym razem, gdy stajemy na życiowym zakręcie, mamy przed sobą ogrom możliwości, a podróżowanie po świecie to opcja równie realna, jak każda inna.

Skąd wziął się pomysł na oderwanie od rzeczywistości i co zyskamy, decydując się go zrealizować?

Jeszcze 200 lat temu młodzi arystokraci byli wysyłani w długą podróż, zanim podjęli się obowiązków powiązanych z wejściem w dorosłość. Już wtedy wierzono, że kontakt z obcymi kulturami i konieczność odnalezienia się w niecodziennym otoczeniu pomagają wykształcić w człowieku cechy niezbędne do prowadzenia dojrzałego i odpowiedzialnego życia. Od tamtych czasów niewiele się w tej kwestii zmieniło. Ludzie powracający z długiej podróży odznaczają się większą motywacją, są lepiej zorganizowani i mają jasno określone cele, co jest niezwykle przydatne w chwili podjęcia pracy lub studiów. Podróżując, nabieramy zdrowego dystansu do codziennych problemów, a po powrocie radzimy sobie z nimi lepiej. Każdy dłuższy wyjazd poza granice kraju ojczystego jest przede wszystkim podróżą wgłąb siebie. Wracamy wypoczęci i gotowi do zmierzenia się z wyzwaniami, które wcześniej wydawały się nie do przejścia.

Podstawowe przygotowania do gap year, czyli o czym musisz pomyśleć w pierwszej kolejności?

Wyjazd na rok wciąż jeszcze wydaje się wielu ludziom czymś całkowicie nierealnym. Dopóki nie postawią stopy na obcej ziemi nie wierzą, że mogą to zrobić. Jak w każdej takiej sytuacji, warto zacząć realizację planu od zrobienia tego, co można zrobić od razu. Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. A pierwszym krokiem w tej sytuacji będzie… sprawdzenie daty ważności paszportu i dowodu osobistego. Ta prosta czynność jest jednocześnie jedną z ważniejszych. Nie chcesz przecież zaplanować całego wyjazdu, a potem opóźniać go, czekając na wydanie nowych dokumentów.

Kolejna sprawa to wybór kierunku podróży. Możesz oczywiście zdać się na los, wyjść z domu i pojechać autostopem w całkowicie nieprzewidziane miejsce. Nie jest to jednak opcja szczególnie bezpieczna, szczególnie jeśli planujesz podróżować samotnie. Dlatego zawczasu wybierz kraje, które pragniesz odwiedzić. Wciąż pozostając na miejscu możesz zrobić wiele, by umożliwić sobie wyjazd w ustalonym terminie. Kiedy już określisz swoje marzenia, pozostaje ci przygotować podłoże pod ich realizację. Sprawdź, jakie szczepienia musisz wykonać, zanim wyruszysz w podróż. Niektóre z nich trzeba przyjmować w dawkach podzielonych. Mając świadomość, jak wiele czasu musisz na nie poświęcić, możesz je wpisać w swój osobisty harmonogram.

Zorientuj się także w aktualnych ofertach ubezpieczycieli. Podczas podróży musisz mieć dostęp do opieki medycznej w danym kraju, warto również zabezpieczyć się przed ewentualną kradzieżą. Im wcześniej zabierzesz się za porównania, tym mniej pieniędzy wydasz na ten cel. Zawczasu zaopatrz się także w pasek podróżny z ukrytą kieszenią. Jest to dyskretny i przydatny gadżet, dzięki któremu zawsze będziesz mieć przy sobie podręczną gotówkę na nieprzewidziane sytuacje. Przy przechowywaniu dokumentów świetnie sprawdzają się z kolei saszetki antykradzieżowe zakładane pod ubranie.

Czy podróżowanie musi być drogie?

Nie. I nie daj sobie wmówić, że tak jest. Takie teorie głoszą zazwyczaj osoby, które oczekują na miejscu pokoju w pięciogwiazdkowym hotelu i śniadania przynoszonego do łóżka. Tymczasem istnieje mnóstwo sposobów, by ograniczyć koszty podróży lub całkowicie je wyeliminować. Co więcej – przerwa w życiorysie może się skończyć nawet dodatnim bilansem na twoim koncie oszczędnościowym, jeśli zaplanujesz ją umiejętnie.

Przede wszystkim możesz się zaangażować w wolontariat. Organizacje takie, jak Europejski Korpus Solidarności, czy AIESEC oferują zakwaterowanie i wyżywienie na miejscu w zamian za pracę wykonaną na ich rzecz. EKS płaci także za transport do i z miejsca docelowego. W AIESEC należy uiścić opłatę startową, jednak obejmuje swoim działaniem także kraje leżące poza terytorium Unii Europejskiej. Możesz także skorzystać z programu Au Pair polegającego na opiece nad dziećmi w rodzinie, z którą zamieszkasz na czas wyjazdu. W tym przypadku za swoją pracę otrzymasz zapłatę, która może przydać się później. Gap Year można bowiem podzielić na kilka części, obejmujących najpierw zdobycie środków, a później wyprawę w nieznane. Roczną podróż możesz też zorganizować samodzielnie, jednak będzie to wymagało zgromadzenia funduszy na start i umiejętności samodzielnego zdobycia pracy na miejscu. Jeśli znasz miejscowy język w stopniu co najmniej komunikatywnym, nie będziesz mieć z tym problemu przynajmniej w większych, europejskich miastach.

Niezależnie od tego, jaki obierzesz cel podróży i jakim sposobem zdecydujesz się go osiągnąć, gap year zmieni twoje postrzeganie świata i da ci podstawy do wkroczenia w kolejny etap życia z całkowicie nową energią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *