Spanie w samolocie. Jak wyspać się w podróży?

Spanie w samolocie. Jak wyspać się w podróży?

Legendy głoszą, że są na tym świecie szczęściarze, którym spanie w samolocie przychodzi z łatwością i wpadają w objęcia morfeusza jeszcze zanim samolot oderwie się od pasa startowego. Inni mimo najlepszych starań nie są w stanie zmrużyć oka przez cały lot. Należysz do drugiej grupy?

Niewygodne siedzenie, ograniczona przestrzeń, płaczące dzieci… Spokojny sen w takich warunkach brzmi jak nie lada wyzwanie, ale trudno wyobrazić sobie wielogodzinną podróż samolotem bez szansy na drzemkę. Co więc zrobić, aby się wyspać? Poduszka podróżna to nie wszystko co nam zapewni komfort.  Choć kabina samolotu nie jest najwygodniejszą sypialnią, są sposoby, dzięki którym łatwiej zaśniesz, wyśpisz się i dotrzesz na miejsce wypoczęty.

Mądrze wybierz miejsce.

Odpowiednio, mądrze wybrane miejsce to klucz do sukcesu! Jeżeli podczas podróży chcesz się zdrzemnąć, zarezerwuj siedzenie przy oknie – możesz wtedy wygodnie oprzeć głowę o ścianę kabiny, a jeżeli dodatkowo odchylisz fotel do tyłu, zapewnisz swojej głowie wygodną pozycję i unikniesz bólu karku.

Choć miejsce przy przejściu może wydawać się kuszące ze względu na możliwość wyciągnięcia nóg, technika ta nie sprawdza się w praktyce. Rozkładając nogi na alejce, narażasz innych pasażerów na potknięcie się, a stewardesy prowadzące wózki z jedzeniem, mogą najechać na twoją stopę – a to chyba niezbyt miły sposób na pobudkę…

Wybierając siedzenie przy oknie, nie musisz martwić się o to, że siedzący obok pasażerowie rozbudzą Cię, gdy będą chcieli skorzystać z ubikacji. Pozostając w temacie – wybierz miejsce, które znajduje się z dala od toalet, aby uniknąć kręcących się wokół Ciebie osób.

Zaplanuj godzinę lotu.

Jeżeli masz możliwość wyboru, zdecyduj się na lot nocą. Twój biologiczny zegar jest przyzwyczajony do snu o określonej porze, dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie Ci zdrzemnąć się w godzinach, które na co dzień przeznaczasz na sen. Inni pasażerowie zapewne też będą wtedy zmęczeni, dzięki czemu w samolocie będzie ciszej i spokojniej i ułatwi to spanie w samolocie.

Mimo wszystko masz problem z zaśnięciem lub obawiasz się jet-lagu? Zabierz ze sobą ziołowe tabletki nasenne lub melatoninę w tabletach: awaryjną pomoc w sytuacji, gdy mimo zmęczenia nie jesteś w stanie zmrużyć oka.

Spakuj akcesoria ułatwiające spanie w samolocie.

Aby wygodnie zasnąć w pozycji siedzącej, zabierz na pokład najważniejsze akcesorium podróżnika: miękką poduszkę turystyczną w kształcie rogala – utrzyma twoją głowę w bezpiecznej pozycji i pozwoli uniknąć bólu karku, którym zazwyczaj kończy się drzemka w niewygodnej pozycji. Zobacz również pozostałe akcesoria w naszym sklepie.

Kiedy wreszcie udało Ci się słodko zasnąć, ostatnie czego pragniesz, to gwałtowne wybudzenie przez światło lub hałas. Szykując się do podróży, spakuj opaskę na oczy oraz zatyczki do uszu. Lepsze linie lotnicze czasem oferują je pasażerom na długodystansowych lotach, dla pewności warto jednak zabrać swoje.

Zadbaj o wygodne ubranie.

Kabina samolotu to nie wybieg –  podczas lotu liczy się wygoda! Zdecyduj się na luźne, komfortowe ubrania, które nie będą Cię uwierać podczas wielu godzin w pozycji siedzącej. Obcasy, obcisła odzież, krótka spódniczka lub szorty – bez wątpienia wyglądasz w tym fantastycznie, ale krępujący ruchy outfit to gwarancja bezsennego lotu.

Pamiętaj, że klimatyzacja w kabinie ustawiona jest na niską temperaturę, dlatego idealnym zestawem na lot są dłuższe spodnie (np. dresowe lub bawełniane), wygodny t-shirt i ciepła bluza. Jeżeli szybko marzniesz, spakuj również luźne skarpetki i chustę lub kocyk – nie każde linie go zapewniają.

Przykrywając się kocem lub otulając w bluzę, upewnij się, że trzymasz zapięty pas bezpieczeństwa na wierzchu – w wypadku np. turbulencji, stewardesa nie będzie musiała budzić Cię, prosząc o zapięcie pasa.

Zachowaj higienę snu

Przed zaśnięciem nie korzystaj z telefonu i wyłącz ekran przy swoim siedzeniu – niebieskie światło, które emitują te urządzenia, utrudni Ci zapadnięcie w sen i znacznie obniży jakość (i tak niezbyt komfortowej) drzemki. Zamiast oglądania filmów wycisz organizm np. czytając książkę lub słuchając spokojnej muzyki – wielu osobom pomaga to wyspać w samolocie.

One thought on “Spanie w samolocie. Jak wyspać się w podróży?

  1. Pingback: 10 najczęściej zapominanych rzeczy - Akcesoria podróżne - Comfort Flight

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *